Jashteqitja me gjak

Jashteqitja me gjak

Sa semundje kane arritur qe te zbulojne mjeket ne organizmin e njeriut? Por cilat jane keto semundje dhe organet qe preken me shume, cilat jane shkaktaret e tyre dhe menyrat sesi shfaqen ato.

Ne kete suplement jane sqaruar te gjitha semundjet me emertimet e tyre ne gjuhen shkencore dhe ate popullore me nje fjalor te qarte ne shqip. Ky organ i disa kafsheve qe perdoret per ushqim. Zorra e holle pjesa e ketij organi nga stomaku deri te zorra e trashe. Zorra e trashe pjese e ketij organi nga zorra e holle deri te te ndenjurat. Zorra e verber pjese mbeturinore qe ndodhet ne krye te zorres se trashe dhe ka trajten e nje krimbi. Demtimi i njerit prej ketij organi nuk lidhet domosdoshmerish edhe me te dytin.

Ne rastin e nderlikimit te njeres prej veshkave njeriu mund te jetoje edhe me veshke artificialee cila eshte nje aparat i nderlikuar qe ben punen e veshkes kur kete e operojne ose kur eshte e semure. Temthi jep dhimbje tipikisht ne hipokondrin e djathte, poshte brinjeve. Nganjehere, kur irritohet pjesa e diafragmes qe ka kontakt me temthin, dhimbja ndiehet edhe ne shpatullen e djathte diafragma inervohet nga nervat c3-c4-c5, ashtu si dhe shpatulla. Ajo merr pjese ne metabolizmin e organizmit dhe te gjitha hormonet e saj i derdh direkt ne gjak.

Ne vendin tone tejkalohet kriteri per ta quajtur kete semundje epidemike, pasi ajo gjendet ne mbi 80 per qind te popullates, ndersa sipas UNICEF-it ne 97 per qind te njerezve te studiuar kishte mangesi ne sasine e pervetesimit te jodit.

Mungesa e jodit eshte pikerisht zanafilla e strumes, qe kohet e fundit njihet me nje emer te vetem, Sindroma e Deficiences Jodike. Pjesa kryesore e sistemit nervor te njeriut si qender e te menduarit, aftesia mendore per te gjykuar per te arsyetuar a per te kuptuar realitetin qe na rrethon; gjendja mendore e njeriut; mendja. Ky sistem qe drejtohet automatikisht, demtohet si pasoje e aktivitetit njezetekateroresh, shpesh edhe si pasoje e nervozizmit dhe ushqyerjes se gabuar.

Pagjak: Qe nuk ka aq gjak sa duhet, qe vuan nga pagjakesia; qe eshte i dobet dhe i zbehte, qe ka pamje te semure per shkak te mungeses se gjakut; anemik.

Gjendja e njeriut qe nuk ka fjetur fare a qe nuk eshte i ngopur me gjume. Pagjumesia mund te jete me pasoja negative per shendetin dhe mireqenien. Kjo semundje qe demton sistemin nervor quhet Paraliza cerebrale. Ky eshte emertimi ne gjuhen popullore i kesaj semundje kronike qe prek mushkerite. Simptomat me te cilat ajo shfaqet jane ethe, temperature, renie ne peshe, kolle e forte, etj.

Simptomat 1- Temperature,ethe, humbje te energjise, lodhje 2- Renie ne peshe, humbje e oreksit, te perziera 3- Djersitje, ne pjesen me te madhe te rasteve naten 4— Kolle e forte e vazhdueshme qe zgjat 3 jave ose me shume.

Me te prekur nga kjo semundje jane meshkujt. Djegesira qe ndjejme ne gryke nga thartira qe vjen prej stomakut. Me djeg urthi.

Tifoja e zorreve, tifo qe shkakton plage ne zorre.Hemorroidet jane vena te zgjeruara ne pjesen fundore te zorres se trashe. Ky problem mund te jete shpesh i dhimbshem por zakonisht nuk eshte serioz. Venat mund te zgjerohen ne brendesi te canalit anal dhe formojne ato qe quhen hemorroide te brendshme.

Ose venat mund te zgjerohen afer me daljen e anusit per te formuar hemorridet e jashtme. Mund te ndodhi qe nje njeri te kete te dyja llojet e hemorroideve njekohesisht. Simptomat dhe mjekimet jane te ndryshme per dy tipet e hemorroideve. Presioni i madh ne venat e zones se legenit dhe te rektusit mund te shkaktoje hemorroidet. Normalisht indet brenda anusit mbushen me gjak per ndihmuar levizjen e zorreve. Nese ju sforcoheni, presioni i rritur shkakton fryrje te venave dhe hollim te siperfaqes se tyre duke shkaktuar hemorroidet.

Diarrea dhe kapslleku gjithashtu mund te coje sforcim dhe rritje te presionit te gjakut ne venat e kanalit anal. Grate shtatzena mund te kene hemorroide 6 muajt e fundit te shtatezanise, si pasoje e presionit te rritur ne enet e gjakut te zones se legenit te shkaktuar nga zmadhimi i mitres.

Forca e ushtruar gjate lindjes mund ti perkeqesoje me teper ato. Gjithashtu te qenit mbi peshe mund te coje ne krijimin e hemorroideve. Per disa njerez hemorroidet nuk jane shume shqetesuese dhe mund ti bezdisin per nje kohe te shkurter. Disa te tjere kane shqetesime here pas here kur hemorroidet acarohen.

Shenjat e gjakut ne fecet e femijes, pese shkaqet kryesore dhe trajtimi

Nderkohe qe per disa njerez eshte lufte e vazhdueshme me bezdisje, kruarje, dhimbje te shkaktuar nga hemorroidet. Nese keni hemorroide te brendshme ju do te shihni njolla gjaku te kuqe te ndezur ne letren higjenike ose pika gjaku te kuqe te ndezur ne tualet.

Hemorroidet e brendshme shpesh jane vena te vogla te fryra ne kanalin anal. Por ato mund te jene edhe vena te medha si qeska qe dalin jashte anusit gjate gjithe kohes.

Ato mund te shkaktojne dhimbje nese dalin jashte kanalit anal dhe kur shtypen nga muskujt anal. Gjithashtu mund te shkaktojne shume dhimbje nese nderpritet furnizimi i tyre me gjak.Kam nje problem ne lidhje me zorren e trash. Shpesh gjej gjak ne jashtqitje dhe kjo po me shqeteson tashme. Kam edhe prerje barku disa here sikur ke diarre por jashqitja eshte normale jo e holle. Ju lutem me ktheni pergjigje. Pershendetje,Sipas pershkrimit te ankesave tuaja dyshoj qe keni hemoroide.

Ato ne fund te defekimit manifestohen me gjak te fresket ne jashteqitje, ndersa konzistenca e jashteqitjes nuk ndryshon, ajo varet nga ushqimi te cilin e konsumoni gjate dites. Ju keshilloj te beni nje vizite te gastroenterologu. Un e jam ni Problem kam jashtqitje me gjak po dhimbje nuk kam. Falemnderit per pergjigje.

Pershendetje,kam nje shqetesim ; dal jashte 1 here ne 2 ose 3 dite dhe shpesh here kam gjak ne jashteqitje. Ju lutem me thoni a eshte ndonje problem serioz dhe cfare duhet te bej? Jam shtatzen dhe nja 2ose 3 here kam pas gjak derdhje ne zorren e trashe jam konsultu me mjekun dhe me ka then dyshoj se ke hemoroide jam 31 vjece ju lutem me ktheni nje pergjigjje dhimbje nuk kam.

Ne kete menyre qe ju keni shkruar ne nuk mund ta procesojme si pyetje. Prshndetje kam nj shqetsim…shterngohem pr t dal jasht. Ne kete menyre qe ju na u jeni drejtuar ne nuk mund ta procesojme si pyetje. Para disa kohesh kisha jashqitje me gjak te fresket por besoj jashqitja ishte nga qe kisha dhe dhembje por te lutem a me trefoni tani skam gjak dhe kam dhembje ne jashtqitje edhe kur kam gazra kam dhembje jashqitja eshte normale jo e holle Faleminderit.

Pershendetje, Faleminderit qe na keni shkruar. Gjitha te mirat, Stafi Nukjevet. Pershendetje kam nje probleme Me jashtqitjen me del me gjak dhe Kam shume dhimbje sidomos Kur behem kaps a mos si rezultat I kapsllekut vjen gjakderdhja apo eshte semundje tjr Flm.

Gjakderdhja eshte pasoj e kapsllekut. Mund te marresh ndonje ilaq ne barnatore, qe te parandalosh gjakderdhjen dhe dhimbjen. Perndyshe te sygjerojme te vizitosh mjekun. Toggle navigation. January 24, at am. Mentori says:. January 16, at pm. Nani says:. April 2, at am. Ana says:. March 12, at pm. JetA says:. April 27, at pm. Ekipi i nukjevet says:. April 28, at am. Alesio says:. September 4, at pm.

Tani says:.Shkoni ke spitali nene tereza takoni profesor doktor enton bollano eshte nr 1 per zorren e trashe mos beni pyetje ne komente se nuk ju kthen kush pergjigje.

Dr. Arbër Veliu, specialist Gastroenterolog – Hepatolog

Une sot kam heq me kolonoskopi 2 polipa. Dhe para 5 vjetesh kam heq 2. Ato kokra qe dalin jashte nga anusi jane hemoroide te acaruara nga ushqimet pikante ose alkooli. Mos u beni merak por duhet ti jepni prioritet dhe te vizitoheni tek mjeku i shtepise ose tek gastroenterologu. Polipat kanceroze jane ne thellesi te zores se trashe dhe kur jane te vogla duhen hequr para se te behen aktive dhe te leshojne rrenje.

Keto polipa fillojne ne moshat mbas 50 vjec. Ne keto mosha duhet me bo cdo vit analizen e gjakut ne fece dhe cdo 5 vjet duhet me bo kolonskopia.

Pershendetje A moret ndonje pergjigje rreth kesaj Pasi e kam edhe un por ajo mund te jete edhe si pasoj e hemoroideve. Me ka dale nje koker ne fund te zorres se trash dhe kam nje jave qe nuk jam I qet kam frik se mos eshte kancer te lutem me ndihmoni.

jashteqitja me gjak

Mua ne fund te zorres se trash sikur me ka dal se per perjashta dhe ka krruajtje te shpeshta…behet akoma me shqetesuese kur djersitem…. Dhe mua ka rreth nje vit qe me pati dal nje kokerr ne fund te zorres trash ne pjesen pas si mun tme ndihmoni. Pershendetje kam 2 vjet qe kam gjak derdhje nga zorra e trrash se fundmi me jan shtuar dhe te gjitha simptomat e siper permendura.

Pershendetje mua me ka dal nji kokerr ne dalje te zorres se trrash kam patur dy her gjak derdhje si shpjegojet? Dua te di neqoftese esht kancer ky nqs te del nje kokerr e pashtypshme ne dalje te zorres se trrash nqs ke hemoragji ne jashtqitje dhe nqs ske oreks dmth skm oreks fare ju lutem te me jap pergjigje kushdo Faleminderit.

Klajdi edhe mua ashtu me ka dal. Shpresoj te mos jete serioze mirepo po shkakton shum dhimbje nganjehere te padurueshme sa qe po ndikon edhe ne prishjen e disponimit! BW flash news.

Minute pas minute. Grupi Balkanweb. Etiketa: kancer ne zorre. Si mundesh ne vrejt kur ki polipe. A di dkush? Beni i kontroll. Jo te gjitha simptomat jane dyshuese. Mos e neglizhoni! Kategoria Video. Lajmet e fundit. Kontakt redaksia balkanweb.Ta ruaj informacionin?

jashteqitja me gjak

Tema: Probleme me jashteqitjen. Probleme me jashteqitjen A eshte normale qe mos te dalesh ne nevoje cdo dite por nje here ne tre apo kater dite? Ej mos u tallni se ska naj gjo tkeqe ktu. Nuk eshte normale nje gje qe te gjithe e kemi degjuar mundohu mos ha shume gjera te renda per stomakun tend ha shume gjelle me leng edhe ka disa fruta qe te ndihmojne ne jashqitje si edhe kos apostafat per kete Ore nuk eshte problemi se behem kaps, hic re nuk me vjen me dal dhe kaq, kur me vjen pas tre apo kater ditesh dal shume normal, as nuk acarohem asgje.

Mirpo kam degjuar qe eshte e demshme, prandaj thash te pyes njeher ketej nga lagjia jone. Kujdes se nga ky fenomen demtohet zorra e trashe! Nuk ka problem edhe nje here ne jave te daleshperderisa ti ske problem kur del. Nuk ka ndonje rregull per kete gje. Ti mund te dalesh dy here ne ditepor nqs del me veshtiresi atehere ka problem. Nqs dalja eshte me e rralluar se 1 here ne javeatehere mund te keshillosh ndonje doktor per kete gjepor prape nuk eshte aq alarmante perderisa nuk ke probleme ose s'forcime kur del.

Nuk ka arsyetim se nuk e njef mjekesin se nje klikim i thjesht ne internet te meson se si te shprehesh per kete problem se dyti,personat me defekim te ngadalshem ,jan persona me metabulizem te ngadalsuar pasoj e se ciles levizja e zorrve eshte i cik me e ngadalsuar,nuk eshte asigje patologjike ketu vetem nese ka kohezgjatje te gjate athere duhet perdorur relaxata defekues here pas here.

Tani pa ere fare nuk eshte se njeri jamnuk jam fabrik parfumi po e kam fjalen qe nuk ndihet aspak po te thuash. Desha te pyesa ndikon dicka si psh cigarja, alkoli apo kafja? Ose ndonje keshille keshtu paraprake, se nese me keshillon po shkoj edhe te vizitohem. Mbaj mend para 5 vjetesh, kisha nje dhimbje ne anen e djathte si therje u bera merak dhe shkova te vizitohem se thash ndonje gje serjoze se kisha gati nje jave qe po me dhimbte. Pas ekografise mjeku me tha qe duhet te haja nga pak here ne dite qe zorra e trash te mos krijonte boshlleqe ata e quanin semundjen gazoza pra qe krijon gazra e ku e di une.

Tashi, prap para nja dy vitesh me kapi nje dhimbje e forte stomaku shkova ne spital me bene nja 3 gjilpera dhe me thane qe duhet te beja sonden. Sonden nuk e bera se ishta prishur dhe ne Tirane nuk kishin sonde te holle por te trashe. Kjo ishte sa per te me mare ndonje lek me duket se me tha hajde te klinika private se atje kam sonde te holl. Nejse, nuk shkova hic jo per Faleminderit per kohen dhe keshillat. Perdore peme dhe perime shume,largoju ushqimeve te thata,posaqerisht mishit te paketuar sallamet e ndryshme etj.

Birra eshte e mire ne keto raste pasi smalti i birres ndihmon ne te tilla raste. Aktivitetet fizike jane te pazevendesueshme.

jashteqitja me gjak

Nuk eshte e sakte qe nuk eshte e rendesishme se sa here del per nevoje per nje jave,pasiqe nese e sheh ne menyre logjike tere ate ushqim qe e fut ne organizem brenda nje dite dhe ti del nje here ose 2 here ne jave atehere logjikisht kjo nuk eshte diqka ne rregull. Duhet pasur kujdes ne ushqim,jo vetem ne ate se qka fut ne goje mirepo edhe ne ate se sa i qet keto mbetje te ushqimit jashte. Njejte eshte edhe me lengjet,perkatesisht ujin. Nuk eshte normale por nje perqindje teper e larte e popullsis vuajne nga i njejti problem.

Thone qe nje diet e shendetshme ndihmon per nje problem te tille. Fig dhe kivi dorr me 1 thojn Forever young, never ever ever Give up!!!!!!!!! A eshte normale qe mos te dalesh ne nevoje cdo dite por nje here ne tre apo kater dite?

Ruaj Lidhjet Ruaj Lidhjet Digg del. Projekti Albasoul Albasoul. Krijoni Kontakt.Fatmiresisht, jo gjithmone ky konstatim eshte shenje e nje problemi te madh. Te burrat me moshe me te re se 40 vjec, ky fenomen zhduket vetevetiu kur nuk shoqerohet me simptoma te tjera ose me faktore predispozues per semundje te tjera te fshehura.

Ne menyre te vecante kjo duhet ne rastet kur burrat:. Kur meshkujt ejakulojne nxjerin spermenata zakonisht nuk e kontrollojne ate per te pare nese ka gjak, keshtu qe nuk kuptohet sesa shpesh ndodh ky fenomen. Infeksioni dhe inflamacioni jane shkaqet me te zakonshme te ketij shqetesimi.

Gjaku mund te vije nga nje infeksion ose inflamacion i konstatuar ne cdo pjese te trupit qe mer pjese ne prodhimin dhe transportimin e spermes, sic jane: gjendrat, tubat dhe kanalet. Ketu perfshihen:. Trauma ose procedurat mjekesore. Shfaqja e gjakut ne sperme eshte nje fenomen i zakonshem mbas procedurave mjekesore, p.

Po ashtu disa procedura te perdorura per trajtimin e disa problemeve urinare mund te shkaktojne trauma te lehta qe shoqerohen perkohesisht me gjakderdhje. Zakonisht ky komplikacion zhduket disa jave mbas procedures. Perdorimi i rrezeve per mjekim sidhe perdorimi i injeksioneve per trajtimin e hemoroideve mund te shkaktojne gjak ne sperme. Hemospermia mund te jete pasoje edhe e traumave fizike ne organet seksuale pas frakturave te kockave te legenit, plagosjeve te testikujve, aktivitetit te vrazhde seksual ose masturbacionit ose plagosjeve te tjera.

Sejcili nga tubat ose kanalet e vegjel te traktit riprodhues mund te bllokohet. Kjo mund te shkaktoje nje carje te eneve te gjakut dhe derdhjen e nje sasie te vogel gjaku. Gjithashtu edhe egzistenca e nje gjendre prostatike te zmadhuar qe shtrengon uretren mund te jete e lidhur me gjakun ne sperme. Tumoret dhe polipet. Sipas nje studimi te gjere, vetem 3. Burrat, sidomos ata te moshuar qe kane faktore predispozues per kancer, duhet te survejohen ne se ata do te konstatojne gjak ne spermen e tyre.

Polipet qe shfaqen ne traktin riprodhues, te cilat jane formacione beninje qe nuk shkaktojne asnje problem mjekesor, mund te japin gjak ne sperme.

Problemet me enet e gjakut. Keto mund te demtohen duke shkaktuar gjak ne sperme. Probleme te tjera mjekesore. Tensioni shume i larte i gjakut, infeksionet me HIV, semundjet e melcise, leucemia, etj. Ne nje pjese te ketyre rasteve gjaku eliminohet vehte, pa patur nevojen per trajtim mjekesor. Pacienti qe konstaton gjak ne sperme duhet te vizitohet nga urologu.

Gjakderdhja e rende mund te tregoj per kete semundje

Mjeku pasi e pyet per historine e semundjes ben ekzaminimin fizik te organeve genitale dhe te prostates per te perjashtuar ndonje patologji te tyre. Njekohesisht mund te rekomandoje:.

jashteqitja me gjak

Ndonjehere ndodh qe pas procedures te biopsise se prostates, shfaqet gjak ne sperme. Zakonisht ajo zhduket vetvetiu brenda disa javesh. Nese episodi i gjakut perseritet atehere pacienti duhet te paraqitet tek urologu.

Ne menyre te vecante kjo duhet ne rastet kur burrat: Kane episode te perseritura te presences se gjakut ne sperme Kane simptoma te tjera shoqeruese te lidhura me urinimin dhe ejakulimin Paraqesin rrezik per kancer, crregullim te mpiksjes se gjakut ose probleme te tjera Kur meshkujt ejakulojne nxjerin spermenata zakonisht nuk e kontrollojne ate per te pare nese ka gjak, keshtu qe nuk kuptohet sesa shpesh ndodh ky fenomen.

Shkaqet e gjakut ne sperme. Gjaku qe shfaqet ne sperme mund te vije nga burime te ndryshme: Infeksioni dhe inflamacioni jane shkaqet me te zakonshme te ketij shqetesimi. Simtoma te tjera te lidhura me gjakun ne sperme.Po edhe une kam pas ket Problem Ama sasht diqka serjoze Ju keni hanger diqka Djegst edhe nese perdoreni shum Gjelpsimin Shfaqet Majesili edhe keni tanshi gjak derdhje Por mua sme ndodh ma.

Me falni edhe un e kisha nje pytje rreth ksaj pytjes me lart,un kam shum dhimbje ne zorren e trash kur dal jasht me duket sikur kam nje puckerr aty mren,sikur e lendoj ate pucrren dhe me del gjithmon gjak,gjaku ka ngjyr kuq te hapur,kam edhe diarre shpesh her dhe ato jan shum te vogla,ama ka tre muj qe vazhdoj kshu me dhem jasht mase, ju lutem nje prgj. Pershendetje deshta te pyes rreth gjakderdhjes anale sepse sa her bej nevojen e madhe kam dhimbje te madhe barku dhe anale dhe jashtqitja edhe e shoqeruar me gjak te qelet kam deshir te di a eshte diqka serioze dhe si mundem te gjej nje zgjidhje.

Ka 2 vite qe ankohem nga hemoroidet kam qen te mjeku kam perdor barnat qe me ka pershkruar por asgje skan ndiku kam jashtqitje me gjak kam gjimbje te tmerrshme ne zorr te trash Dhe abdomen po dyshoj qe nuk jam prej hemoroideve por diqka tjeter ju lutem te me tregoni diqka ma shum.

Gjaku eshte i fresket pra ne ngjyre te celet. Ju lutem ku mund te me drejtoni per ti bere nje vizite me te detajuar. Pershendetje, Faleminderit qe na ke shkruar.

Hemorroidet, çfare i shkakton dhe si kurohen

Pershendetje jam ndodhem ne angli dhe po te njejtin problem kam nuk mund te vizitohem se jam pa letra kur mbaroj jashqitjen dhe kur fshihem kam pak gjak te fasoleta cfar mund te bej ju lutem. Qe kater dit ndodh jashteqitje me xhak te fresket arsyjen tregoni a asht diqka serioze domethan jashteqitje dhe rrjedh xhak i fresket ju lutem ni keshill.

Pershendetje edhe i fejauri ime eka kte problem ne jashteqitje ndodh shpesh gjakderdhje PO ESHTE e disata her per shum pak muaj qe i ndodh kjo. Ju lutem nga se vjen kjo gje? NGa se shkaktohet?? Edhe si duhet te veproj? Ka edhe veshtiresi edhe shume dhimbje gjate jashteqitjes? Gjitha te mirat, Stafi Nukjevet.

Pershendejte une jam nje vajze 20 vjecare kam dy dite qe po dal me jashqitje me gjak nuk kam jam shume normale ne jashqitje. Pershndetie jam 35 vjec dhe prej disa kohesh kam hemoragji te zorres se trash me nderprerje jo vazhdimisht ndodhem ne gjermani per momentin dhe nuk mundem te bej vizit sepse jam ne te zez ju lutem cfar me rekomandoni flm.

Toggle navigation. Ilir Begolli - Mjeksi Sociale says:. February 28, at am. Ylli says:. March 16, at am. Pershendetje says:. February 28, at pm. Anonymous says:. March 18, at pm.

Anonim1 says:. November 11, at pm.


thoughts on “Jashteqitja me gjak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *